Skip to content

110 West Penguin WayLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block1109.13
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
49%
Improvement Value:$257,800
51%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,283+5.2%
2024$8,825+65.6%
2023$5,328+0.4%
2022$5,305+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft560DeedBook 18250, Page 898Recorded1/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 12316, Page 931

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5310, Page 346