Skip to content

127 West Bonita WayLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2018

Property Information

Block1109.13
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,000
53%
Improvement Value:$232,200
47%
Total Assessment$494,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+5.2%
2024$8,555+55.3%
2023$5,508+0.4%
2022$5,484+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$245,000

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 11857, Page 1979

Property Sale

Sale
$95,000