Skip to content

118 West Amberjack WayLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2007

Property Information

Block1109.14
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
83%
Improvement Value:$51,100
17%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+5.2%
2024$5,247+15.1%
2023$4,559+0.4%
2022$4,539+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958