Skip to content

107 West Penguin WayLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 2, 2004

Property Information

Block1109.14
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
50%
Improvement Value:$253,600
50%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207+5.2%
2024$8,752+59.8%
2023$5,476+0.4%
2022$5,452+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12010, Page 1599