Skip to content

112 West Plover WayLavallette, NJ 08735

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block1109.15
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,000
51%
Improvement Value:$239,300
49%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,947+5.2%
2024$8,504+66.3%
2023$5,113+0.4%
2022$5,090+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005