Skip to content

116 West Plover WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Sep 9, 2023

Property Information

Block1109.15
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
78%
Improvement Value:$71,000
22%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,882+5.2%
2024$5,591+9.5%
2023$5,105+0.4%
2022$5,083+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 19534, Page 985

Property Sale

Sale
$138,900

Property Sale

Sale
$100,000

Property Built

Built

Year Built: 1952