Skip to content

106 West Plover WayLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$398,200
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block1109.15
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
78%
Improvement Value:$70,700
22%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,876+5.2%
2024$5,586+8.5%
2023$5,148+0.4%
2022$5,125+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$398,200
DeedBook 19279, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1958