Skip to content

101 West Plover WayLavallette, NJ 08735

Built 1957

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block1109.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
80%
Improvement Value:$63,000
20%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,736+6.1%
2024$5,406+18.8%
2023$4,549+0.4%
2022$4,529+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft600DeedBook 18973, Page 1731Recorded4/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957