Skip to content

116 West Albacore WayLavallette, NJ 08735

Built 2022

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block1109.16
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
51%
Improvement Value:$243,500
49%
Total Assessment$495,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023+5.2%
2024$8,577+87.0%
2023$4,587+0.4%
2022$4,567+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4408, Page 866