Skip to content

107 West Plover WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$711,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block1109.16
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,000
51%
Improvement Value:$238,600
49%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934+5.2%
2024$8,492+55.2%
2023$5,471+0.4%
2022$5,447+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$711,000
Sq Ft560DeedBook 19082, Page 1055Recorded6/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14558, Page 406

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5663, Page 341

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5369, Page 729