Skip to content

128 West Osprey WayLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block1109.17
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB2
Sq Footage1,274
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,000
62%
Improvement Value:$232,300
38%
Total Assessment$610,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,114+5.2%
2024$10,564+22.3%
2023$8,635+0.4%
2022$8,597+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 15001, Page 242