Skip to content

105 West Albacore WayLavallette, NJ 08735

Built 1962

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block1109.17
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,092
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
77%
Improvement Value:$99,700
23%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+5.2%
2024$7,646+15.6%
2023$6,613+0.4%
2022$6,584+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16919, Page 1388Recorded10/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962