Skip to content

30 East Kingfisher WayLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block1110.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
62%
Improvement Value:$179,000
38%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,577+5.2%
2024$8,153+7.0%
2023$7,623+0.4%
2022$7,589+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft560DeedBook 19102, Page 953Recorded7/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 16542, Page 1762Recorded10/18/2016