Skip to content

20 East Tarpon WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$464,500
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block1110.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage420
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
67%
Improvement Value:$141,300
33%
Total Assessment$433,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,890+5.2%
2024$7,500+12.2%
2023$6,686+0.4%
2022$6,656+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$464,500
Sq Ft420DeedBook 18229, Page 982Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 15351, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1952