Skip to content

36 East Tarpon WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Aug 17, 2024

Property Information

Block1110.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
63%
Improvement Value:$168,700
37%
Total Assessment$460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389+5.2%
2024$7,975+16.8%
2023$6,829+0.4%
2022$6,799+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft500DeedBook 19781, Page 1493Recorded9/5/2024

Property Sale

Sale
$372,500
Sq Ft500DeedBook 17644, Page 1437Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 16497, Page 105Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14787, Page 1428

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5744, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1952