Skip to content

36 East Flamingo WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Dec 12, 1997

Property Information

Block1110.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
63%
Improvement Value:$174,400
37%
Total Assessment$466,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,493+5.2%
2024$8,073+5.9%
2023$7,620+0.4%
2022$7,587+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5532, Page 609