Skip to content

32 East Flamingo WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block1110.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
68%
Improvement Value:$139,700
32%
Total Assessment$431,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,861+5.2%
2024$7,473+4.4%
2023$7,159+0.4%
2022$7,128+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 17121, Page 1542Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 16500, Page 1997Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 15056, Page 1678

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10465, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1952