Skip to content

28 East Dolphin WayLavallette, NJ 08735

Built 2023

Last Sale Price
$100,500
Last Sale Date
Apr 11, 1995

Property Information

Block1110.04
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings0
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
59%
Improvement Value:$203,900
41%
Total Assessment$495,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030+5.2%
2024$8,584+26.0%
2023$6,811+0.4%
2022$6,781+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$100,500
DeedBook 5258, Page 623

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook NaN, Page NaN