Skip to content

29 East Dolphin WayLavallette, NJ 08735

Built 2010

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 29, 1994

Property Information

Block1110.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class18
Description0851
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
62%
Improvement Value:$192,200
38%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,145+5.2%
2024$8,693+3.1%
2023$8,432+0.4%
2022$8,395+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5224, Page 614