Skip to content

25 East Dolphin WayLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Date
Dec 12, 1983

Property Information

Block1110.05
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage640
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
67%
Improvement Value:$151,300
33%
Total Assessment$461,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,400+5.2%
2024$7,985+3.0%
2023$7,750+0.4%
2022$7,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4170, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1955