Skip to content

34 East Pelican WayLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 20, 2019

Property Information

Block1110.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage958
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
59%
Improvement Value:$227,800
41%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,121+6.7%
2024$9,484+5.2%
2023$9,015+2.2%
2022$8,821+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft958DeedBook 17392, Page 1761Recorded2/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 10229, Page 301

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5506, Page 218