Skip to content

31 East Dolphin WayLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block1110.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage1,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
56%
Improvement Value:$259,000
44%
Total Assessment$587,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,689+5.2%
2024$10,161+11.7%
2023$9,101+0.4%
2022$9,061+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5451, Page 376

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5047, Page 124

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4806, Page 308