Skip to content

39 East Pelican WayLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block1110.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
82%
Improvement Value:$71,000
18%
Total Assessment$399,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266+5.2%
2024$6,907-0.8%
2023$6,959+0.4%
2022$6,928+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4488, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1950