Skip to content

25 East Pelican WayLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block1110.06
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
68%
Improvement Value:$140,400
32%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+5.2%
2024$7,485+10.6%
2023$6,766+0.4%
2022$6,736+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960