Skip to content

24 East Sandpiper WayLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block1110.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
63%
Improvement Value:$169,200
37%
Total Assessment$461,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,398+5.2%
2024$7,983+13.5%
2023$7,032+0.4%
2022$7,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

Property Built

Built

Year Built: 1955