Skip to content

39 East Sandpiper WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
May 7, 1998

Property Information

Block1110.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
81%
Improvement Value:$75,500
19%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,348+5.2%
2024$6,985-2.0%
2023$7,127+0.4%
2022$7,095+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5575, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5487, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1952