Skip to content

28 East Pompano WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block1110.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
63%
Improvement Value:$169,500
37%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,404+5.2%
2024$7,989+14.7%
2023$6,964+0.4%
2022$6,933+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft520DeedBook 17694, Page 690Recorded11/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952