Skip to content

37 East Sandpiper WayLavallette, NJ 08735

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block1110.08
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
63%
Improvement Value:$170,100
37%
Total Assessment$462,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+5.2%
2024$7,999+10.0%
2023$7,270+0.4%
2022$7,238+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$165,000

Property Sale

Sale
$73,000