Skip to content

33 East Sandpiper WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 31, 1986

Property Information

Block1110.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
63%
Improvement Value:$171,000
37%
Total Assessment$463,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,431+5.2%
2024$8,015+5.2%
2023$7,620+0.4%
2022$7,587+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4496, Page 254