Skip to content

39 East Pompano WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Date
Jun 14, 1990

Property Information

Block1110.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage796
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
78%
Improvement Value:$94,500
22%
Total Assessment$422,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+5.2%
2024$7,313+2.5%
2023$7,134+0.4%
2022$7,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4841, Page 556

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4567, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1952