Skip to content

30 East Cormorant WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block1110.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage500
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
64%
Improvement Value:$165,100
36%
Total Assessment$457,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,324+5.2%
2024$7,912+15.9%
2023$6,829+0.4%
2022$6,799+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 16665, Page 1084

Property Sale

Sale
$345,000

Property Sale

Sale
$305,000

Property Built

Built

Year Built: 1952