Skip to content

21 East Pompano WayLavallette, NJ 08735

Built 2020

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Nov 24, 2011

Property Information

Block1110.09
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage480
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
59%
Improvement Value:$205,400
41%
Total Assessment$497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,058+5.2%
2024$8,610+12.3%
2023$7,665+0.4%
2022$7,632+17.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 15040, Page 570