Skip to content

30 East Swordfish WayLavallette, NJ 08735

Built 1953

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block1110.10
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
73%
Improvement Value:$108,100
27%
Total Assessment$400,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+5.2%
2024$6,926+1.9%
2023$6,799+0.4%
2022$6,769+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft520DeedBook 17639, Page 1869Recorded10/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1953