Skip to content

39 East Swordfish WayLavallette, NJ 08735

Built 1953

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block1110.11
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
71%
Improvement Value:$134,100
29%
Total Assessment$462,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+5.2%
2024$7,999+4.8%
2023$7,630+0.4%
2022$7,597+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$679,000
Sq Ft880DeedBook 18480, Page 1120Recorded5/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$530,000
DeedBook 12349, Page 1031

Property Sale

SaleMulti
$212,500
DeedBook 10519, Page 718

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953