Skip to content

20 East Crane WayLavallette, NJ 08735

Built 2022

Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block1110.11
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage480
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
58%
Improvement Value:$208,300
42%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110+5.2%
2024$8,660+27.7%
2023$6,784+0.4%
2022$6,754+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 16665, Page 1084

Property Sale

Sale
$300,000