Skip to content

31 East Crane WayLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Jul 15, 2024

Property Information

Block1110.12
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
68%
Improvement Value:$140,300
32%
Total Assessment$432,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,622+5.4%
2024$7,233+9.3%
2023$6,619+0.5%
2022$6,589+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$469,000
DeedBook 19736, Page 1670

Property Built

Built

Year Built: 1955