Skip to content

29 East Bonita WayLavallette, NJ 08735

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2000

Property Information

Block1110.13
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
63%
Improvement Value:$173,400
37%
Total Assessment$465,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,475+5.2%
2024$8,056+14.9%
2023$7,014+0.4%
2022$6,983+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002