Skip to content

34 East Albacore WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 2, 2017

Property Information

Block1110.16
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
68%
Improvement Value:$138,700
32%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,843+5.2%
2024$7,455+7.1%
2023$6,964+0.4%
2022$6,933+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 16637, Page 813Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 14854, Page 537

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5714, Page 999

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952