Skip to content

33 East Albacore WayLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 10, 2011

Property Information

Block1110.17
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB2
Sq Footage1,616
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$573,000
57%
Improvement Value:$430,400
43%
Total Assessment$1,003,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,272+5.2%
2024$17,369+38.4%
2023$12,553+0.4%
2022$12,497+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 14978, Page 1110

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 4562, Page 107