Skip to content

20 East Osprey WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 1998

Property Information

Block1110.17
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB2
Sq Footage748
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$591,000
89%
Improvement Value:$72,700
11%
Total Assessment$663,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,086+5.2%
2024$11,489+35.2%
2023$8,497+0.4%
2022$8,460+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952