Skip to content

37 East Albacore WayLavallette, NJ 08735

Built 2001

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block1110.17
Lot25.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,012
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
83%
Improvement Value:$117,100
17%
Total Assessment$672,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,239+5.2%
2024$11,634+31.1%
2023$8,873+0.4%
2022$8,834+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,012DeedBook 19442, Page 778Recorded7/27/2023

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 10306, Page 1707

Property Built

Built

Year Built: 2001