Skip to content

40 East Tuna WayLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$849,900
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block1110.18
Lot12.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1377
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,377
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,000
53%
Improvement Value:$462,700
47%
Total Assessment$981,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,877+5.2%
2024$16,993+56.1%
2023$10,889+0.4%
2022$10,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$849,900

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 17393, Page 262Recorded2/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 16808, Page 1667