Skip to content

24 East Bonita WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Date
Jul 1, 1984

Property Information

Block1110.19
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,000
65%
Improvement Value:$174,100
35%
Total Assessment$502,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,143+5.2%
2024$8,691+4.7%
2023$8,299+0.4%
2022$8,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4268, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1952