Skip to content

3381 Sea View RoadLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Apr 28, 2008

Property Information

Block1111.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage640
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,000
61%
Improvement Value:$291,400
39%
Total Assessment$738,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446+5.2%
2024$12,782+51.2%
2023$8,454+0.4%
2022$8,417+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$509,000

Property Sale

Sale
$345,000