Skip to content

3371 Sea View RoadLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block1111.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage640
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,000
61%
Improvement Value:$290,400
39%
Total Assessment$737,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,428+5.2%
2024$12,764+47.2%
2023$8,670+0.4%
2022$8,632+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 18577, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 2015