Skip to content

3355 Sea View RoadLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block1111.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,000
75%
Improvement Value:$148,300
25%
Total Assessment$595,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840-10.3%
2024$12,086+57.2%
2023$7,690+0.4%
2022$7,657+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 19525, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1958