Skip to content

3305 Sea View RoadLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block1111.12
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage640
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,000
64%
Improvement Value:$251,300
36%
Total Assessment$698,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,716+5.2%
2024$12,088+44.0%
2023$8,392+0.4%
2022$8,355+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014