Skip to content

3360 Sea View RoadLavallette, NJ 08735

Built 2009

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 7, 1988

Property Information

Block1111
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class23
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage720
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
63%
Improvement Value:$493,500
37%
Total Assessment$1,333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,283+5.2%
2024$23,083+19.2%
2023$19,371+0.4%
2022$19,286+6.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4654, Page 707