Skip to content

3320 Sea View RoadLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Date
Jul 1, 1984

Property Information

Block1111
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class23
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage720
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
63%
Improvement Value:$486,900
37%
Total Assessment$1,326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,163+5.2%
2024$22,969+18.2%
2023$19,426+0.4%
2022$19,341+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4268, Page 96