Skip to content

3280 Sea View RoadLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block1111
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1022

Building Details

Building Class23
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage720
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
63%
Improvement Value:$495,500
37%
Total Assessment$1,335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,319+5.2%
2024$23,118+18.8%
2023$19,451+0.4%
2022$19,366+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016